Ana SayfaHaberler | Duyurular | Avantaj Rehberi | Kim Nerede? | Forum | Fotoğraf Galerisi | Etkinlikler | Linkler | Site İçi Arama | Sanal Tur
» E-mail adresiniz:
» Şifreniz:
  » Web Üyesi Olun
  » Dernek Üyeliği

  » Tüzük
  » Tarihçe
  » Bize Ulaşın
  » Banka Hesap No
  » Yönetim Kurulu
  » Kristal Martı
  » Dernek Üyeliği
  » Dosyalar
  » Kullanım Kuralları
  » Basında Biz

  » Sunduklarım
  » Aradıklarım
  » KALbin Arama

  » Ürünler

  » Emlak
  » Vasıta
  » Eşya
  » Özel Ders
  » Diğer


paylaseNroll® CM

© SAY Ajans
PROJE OKULLARI YÖNETMELİĞİ İLE İLGİLİ GELİŞMELER

 


 Değerli mezunumuz,

Basın ve sosyal medyadan da takip ettiğiniz üzere 1 Eylül 2016 tarihinde yürürlüğe giren Proje Okulları Yönetmeliği çerçevesinde okulumuzun içinde ve dışında bu yönetmeliğin getirdiği çeşitli uygulamalar endişeyle karşılanmıştır.

Uygulamanın getirdiği kaos ortamı mezunlarımızı da endişeye sevk etmiş ve KALİD olarak çeşitli girişimler başlatılmıştır. Yönetmeliğin ilan edildiği günden bu yana gelişmeler takip edilerek ilgili tüm taraflarla bilgi alışverişinde ve iletişim içerisinde bulunulmuştur.

Yönetmelikle ilgili detaylı bilgi almak isteyenler belirtilen link üzerinden içeriğe ulaşabilirler;http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2016/09/20160901-32.htm

MEVCUT DURUM

Yönetmeliğin uygulamaya girmesiyle birlikte "Proje Okulları"na ilişkin Yönetmeliğinin Geçici 1. maddesine göre, sekiz yıllık görev sürelerini tamamlayan öğretmen ve yöneticilerin bulundukları okullardaki görevleri sona eriyor. Bu uygulama, okulumuzdan 52 öğretmenimizi etkilemektedir. Eğitim kadrosunun bu oranda değişimi, gelenekleri olan okulların kurumsal hafızalarını yıpratacaktır. Görev yeri değişecek öğretmenler ve yerine gelecek öğretmenlerin listesi belli olmasına rağmen kararnameler gönderilmediği için öğretmen değişiklikleri yapılamamaktadır. Bu durumun yarattığı karışıklık öğrencilerin psikolojisini olumsuz yönde etkilemekte ve bazı derslerin boş geçmesine sebep olmaktadır.

Mevcut yönetmeliğin iptaline dair sendikalar idare mahkemelerine yönetmeliğin iptali için dava açmış bulunmaktadır. Davanın gidişatı mezun avukatlarımız tarafından yakından takip edilmektedir.

ATILAN ADIMLAR

1. Gelişmeler üzerine derneğimiz, Kadıköy Anadolu Lisesi ile benzer özellikler taşıyan ve geleneği olan diğer okulların mezun derneklerine bir davet göndererek, yönetmeliğin etkilerini görüşmek üzere bir toplantıya davet etmiştir. Bu davete İstanbul Erkek Liseliler Derneği, İzmir Koleji ve Bornova Anadolu Lisesi Mezunlar Derneği ile Vefalılar Derneği olumlu yanıt vermiştir. Diğer mezun derneklerinden bazıları bu toplantıya katılmayacağını belirtmiş, bazıları davete yanıt vermemiştir. 11 Ekim 2016 tarihinde dernek ofisimizde yapılan toplantıda bu derneklerin Proje Okulları Yönetmeliği ile ilgili olarak ortak hareket etmesi kararı alınmıştır.

Tüm derneklerin ortak yaklaşımı, okulda okumakta olan kardeşlerimizin mağduriyetini gidermek ve onları olası sokak eylemlerinden ve doğabilecek hukuki ve idari yaptırımlardan korumak yönündedir.

2. Okul müdür ve yöneticileriyle süren temaslarımızda genç martıların mağdur edilmemesi için gerekli görüşmeler yapılmış ve bu konuda hem derneğimizin hem de mezunlarımızın hassasiyetinin altı çizilmiştir.

3. Derneklerle yapılan ortak toplantıda Kasım ayının en geç ikinci haftası olacak şekilde konuyu hukuki, idari, akademik boyutlarıyla ele alacak olan bir panel düzenlenmesi ve çıkacak sonuç bildirgesi doğrultusunda bakanlıktan randevu alınarak yönetmeliğin içeriğindeki değişiklik önerilerini içeren dosya ile birlikte görüşmeye gidilmesi kararlaştırılmıştır. Söz konusu panele konusunun uzmanı olan akademisyenlerin yanı sıra belirtilen okulların basında ve kamuoyunda sevilen mezunları da davet edilerek kamuoyu yaratılacak ve basında daha geniş şekilde yer alması sağlanacaktır.

ATILACAK ADIMLAR

1. Bu süreç çerçevesinde hukuki ve idari yaptırımlarla karşılaşan öğrenci kardeşlerimize mezun avukatlarımız tarafından hukuki destek sağlanacaktır.

2. Arzu etmeleri halinde göreve iade davası açmayı düşünen öğretmenlerimize hukuki destek sağlanacaktır.

3. Yönetmeliğin içeriğindeki bazı maddelerin değişikliği için gerekli içerik araştırması yapılarak, yerine yeni maddeler önerilecektir. Özellikle öğretmen atama kriterleri ile ilgili olarak; Milli Eğitim Bakanlığı denetiminde yapılan sınavlarda ülke çapında yüksek başarı elde eden öğrencilerin öğrenim göreceği okullarda görev yapacak öğretmenlerimizin de, öğrencilere benzer şekilde niteliklerinin uygunluğu, mesleki başarıları göz önüne alınarak yakın zamana kadar süre geldiği üzere sınavla atanmaları gerektiğini düşünüyoruz.

4. Bakanlıktan randevu alınarak, dört okul mezun dernekleri olarak görüşmeye gidilecektir.

BİZE NASIL YARDIMCI OLABİLİRSİNİZ?

1. Öğrenci ve öğretmenlerimizin ihtiyaç duyabilecekleri hukuki desteği verebilecek bir avukatsanız bize yardımcı olabilirsiniz.

2. 18 Ekim 2016 tarihinde saat 17:00'ye kadar panel için konuşmacı önerisinde bulunarak bize yardımcı olabilirsiniz.

3. Panelde konuşmacı olacak uzmanlığa sahip akademisyen, pedagog, hukukçu iseniz bize yardımcı olabilirsiniz.

4. Basın ve sosyal medya duyurularının hazırlanması konusunda bize yardımcı olabilirsiniz.

5. Sosyal medyada ilgi uyandıracak kısa video içeriklerinin hazırlanması konusunda bize yardımcı olabilirsiniz.

6. Basın bülteni, afiş, broşür, panel kitapçığı tasarımı ve basımı konusunda bize yardımcı olabilirsiniz.

7. Dernek ofisimizde çalışarak ofis işlerinin ve telefon aramalarının yapılması konusunda bize yardımcı olabilirsiniz.

8. Özellikle sosyal medyayı takip etmeyen mezunlarımıza, yayınlanan haberleri ileterek sağlıklı iletişimin yürütülmesi konusunda yardımcı olabilirsiniz.

9. Hiç birini yapamasanız da, sosyal medyada sesimizin duyurulmasına -gönderilerimizi paylaşarak- yardımcı olabilirsiniz.

10. Yardım konusunda farklı önerileriniz varsa bilgi@kalid.org adresi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

İLETİŞİM KANALLARI

Derneğimize ait etkinlik ve duyurular sadece aşağıda belirtilen kanallar üzerinden yürütülmektedir. Bazı bilgiler sadece e-posta yoluyla yapılacağından iletişim bilgilerinizin güncel olduğunu lütfen teyid ediniz.

Facebook hesapları;

Kadıköy Anadolu Lisesi / https://www.facebook.com/kadikoymaarif/?ref=page_internal

Kadıköy Maarifliler / https://www.facebook.com/KMKAL?fref=ts

Kadıköy Maarifliler II / https://www.facebook.com/KMKAL2?fref=ts

Twitter;

Kadıköy Maarif / @kadikoymaarif

Instagram;

kalid_official

E-posta; bilgi@kalid.org.tr

Telefon; 0216 347 88 43

BİLGİLENDİRME TOPLANTILARI

Gelişmeler ve atılan adımalar, belli aralıklarla planlanacak bilgilendirme toplantıları ile mezun ve velilerimize aktarılacaktır.

İlk toplantı 15 Ekim 2016 tarihinde dernek ofisimizde yapılmış ve aşağıda listesi verilen mezunlarımız gelerek görüşlerini bildirmişlerdir. Kendilerine verdikleri destekten ötürü teşekkür ediyoruz.

Bir sonraki bilgilendirme toplantısı 19 Ekim 2016 Çarşamba akşamı saat 19:30-21:00 arası yeni Maarifliler Buluşma Noktası olan Gamlı Baykuş'ta sohbet toplantısı şeklinde yapılacaktır.

Sizlerle daha güçlüyüz.

KALİD

<<< geri


SIK KULLANILANLARA EKLE | ANASAYFAM YAP

  » Site İçi Arama
  » Internette Arama


Kadıköy Anadolu Lisesi Eğitim Vakfı Web Sitesi