Kadıköy Maarif Koleji ve
Anadolu Lisesi Mezunlar Derneği

Pansiyon Binamız Hakkında Sık Sorulan Sorular

Pansiyon binasında neler oluyor? 

Okulumuzun pansiyon binası deprem riski nedeniyle Dünya Bankası finansman desteği ile aynı yerde dış görünümüne sadık kalınarak yıkılıp yeniden yapılacak. 

İnşaat ne kadar sürecek? 

İnşaatın 18-24 ay sürmesi planlanıyor.  

Yıkıma ne zaman başlanacak? 

Yıkımın gerekli prosedürler tamamlandıktan sonra bu yıl içinde başlaması öngörülüyor. 

Pansiyon binası yıkıldığında yatılı öğrencilere ne olacak? 

Yatılı öğrenciler için okul arazisi içinde basketbol sahalarının olduğu bölümde geçici prefabrik bir bina yapılacak. 

Prefabrik binanın teknik detayları nedir?

Prefabrik bina toplam ikişer katlı 3 bloktan oluşmakta olup 3800 m2 net kullanım alanına sahiptir. Bina basit bir konteyner değildir. Her türlü konfor ve güvenlik unsurunun düşünüldüğü en fazla 6 kişilik yatakhane odaları, tuvalet ve banyolar, TV odaları, etüd odaları, çamaşır ve ütü odaları, yemekhane ve kulüp odalarından oluşan bir komplekstir.

Yatakhanenin kapasitesi ne olacak? 

150 kız, 150 erkek olmak üzere toplam 300 kişilik bir prefabrik yatakhane inşa edilecek. Detaylar için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz. 

Erkekler Yatakhanesi http://kalid.org/galeri/album/prefabrik-pansiyon-binasi-erkekler-yatakhanesi-10

Kızlar Yatakhanesi http://kalid.org/galeri/album/prefabrik-pansiyon-binasi-kizlar-yatakhanesi-11

Sosyal Tesis ve Yemekhane http://kalid.org/sayfalar/sayfa/kal-sosyal-tesis-ve-yemekhane-planlari-14

Prefabrik Bina İhtiyaç Listesi http://kalid.org/sayfalar/sayfa/prefabrik-yapi-ihtiyac-listesi-15

Projenin maliyeti ne kadar? 

Toplam 3800 m2 net kullanım alanı olan 2şer kattan oluşan 3 monoblok prefabrik yapının yanı sıra tüm alt yapı (temiz ve atık su bağlantıları, elektrik, kablolama ve doğalgaz hatları), çevre düzenlemeleri, soğuk hava deposu, yemek pişirme üniteleri, gıda depolama alanları, yangın ve güvenlik uygulamaları dahil 2000000 TL’yi aşacağı öngörülmektedir. İhale ve satın alma süreçleri Kadıköy Belediyesi tarafından yürütüleceğinden satın alma gücünden kaynaklanan avantajların süreç içerisinde oluşacağı düşünülmektedir. 

 

Prefabrik bina inşaatı nasıl finanse edilecek? 

Projenin maliyeti veliler, mezunlar ve gönüllüler tarafından finanse edilecektir. Ayrıca Kadıköy Belediyesi, binanın alt yapı çalışmaları, yasal süreçlerin hızlandırılması, yetkin işgücü sağlanması, tedarikçi seçimi ve projenin ihalesi gibi süreçlerde aktif rol alacak ve projenin yüklenicisi olacaktır. 

Pansiyon binasının inşaatı bittiğinde prefabrik yapıya ne olacak? 

MEB prosedürleri gereği yapılacak olan prefabrik yapıların kullanım amacı bittikten sonra öncelikli olarak Kadıköy Anadolu Lisesi’nin ihtiyaçları gözetilerek benzer projelerde kamu yararına uygun şekilde kullanılmak üzere MEB’adevredilecektir.  

Prefabrik binanın inşaat süreci ne şekilde işleyecek?

Tüm süreç Okul Aile Birliği, Veli temsilcileri, KALİD, KALEV ve Kadıköy Belediyesi temsilcilerinden oluşan bir komisyon tarafından takip edilecektir. Veli ve mezunların bağışları toplu olarak Kadıköy Belediyesi tarafından açılacak şartlı bağış hesabına aktarılacaktır. Kadıköy Belediyesi’ne ayrıca tüm bağışçıların isimleri ve bağış miktarları teslim edilecektir. Bu hesaptan yapılan tüm harcamalar ortak komisyon tarafından denetlenecek ve kamuoyuna raporlanacaktır.

Bu girişim için geç kalınmadı mı? 

Kadıköy Anadolu Lisesi resmi web sitesinde 30.06.2017 tarihinde yayımlanan bir açıklama ile “yeni öğretim döneminde yatılı öğrenci kabul edilmeyeceği” ve “Bu yıl pansiyonun hizmet vermeyeceği, parasız yatılı öğrencilerin çevredeki diğer resmi okul pansiyonlarına yerleştireceği” belirtilmiştir. Tüm taraflar bu açıklama ile konudan haberdar olup hemen akabinde ortak hareket edilerek tüm resmi makamlar nezdinde çeşitli görüşmeler başlatılmıştır. Bir aylık süre zarfında çok çeşitli çözüm alternatifleri incelenmiş ve genç kardeşlerimiz için en optimum bu çözüm olduğu konusunda fikir birliğine varılmıştır. Mevcut bürokratik yapımızdan beklenmeyecek bir çabuklukla resmi işlemler tamamlanarak proje yürürlüğe konmuş ve hemen akabinde camiaya duyurular yapılmıştır. 

Proje kim/kimler tarafından bütçelendirildi?

İnşaat mühendisi ve mimarlardan oluşan KAL Proje Grubu öncelikle ihtiyaç listesini oluşturarak, ön teklifleri topladı. Protokolün imzalanmasını müteakip projenin yüklenicisinin Kadıköy Belediyesi olması sebebi ile bu aşamadan sonra ihale ve satın alma süreçleri belediye tarafından yapılmakta ve komisyon sürekli olarak bilgilendirilmektedir. 

Okullar açılana dek proje yetişecek mi? 

Tüm paydaşlar projenin okullar açılana dek yetişmesi için yoğun şekilde çalışmaktadır. 

En uygun çözüm prefabrik yapı mı? 

Sürecin en başından beri çok çeşitli alternatifler değerlendirilerek öğrencilerimiz açısından en uygun çözümün bu olduğu yönünde ortak bir karara varılmıştır. Alınan karar halihazırda okumakta olan tüm öğrenci ve velilerimizin ortak isteğidir. Öğrenciler için yurt imkanları MEB ve tüm paydaşlar tarafından araştırılmış ancak öğrencilerin bir arada kalabileceği  uygun lokasyonlu bir ortaöğrenim yurdu bulunamamıştır. Diğer konaklama alternatifleri (özel yurtlar, otel kiralanması, ev kiralanması) tüm artı ve eksikleri ile değerlendirilmiş ve çok çeşitli sakıncalar görülmüştür. 

Projede şu ana kadar ne kadarlık bir birikim yapıldı? 

Şu ana kadar veliler projeye 600000 TL katkıda bulunmuştur. Mezun bağışları devam etmekte olup her hafta e-posta ile mezunlara duyuru yapılacaktır. 15000 mezunun olduğu bu büyük camianın genç kardeşleri için el ele vererek gerekli miktarı toplayacaklarından eminiz. 

Daha detaylı bilgiye nasıl sahip olabilirim?

Süreçle ilgili kronolojik bilgiye aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz. 

11 Ağustos 2017 tarihli duyuru: http://kalid.org/haberler/haber/desteklerimizle-martilar-yuvalarinda-kalacak-1677

21 Temmuz 2017 tarihli duyuru; http://kalid.org/haberler/haber/pansiyon-binamiz-ile-ilgili-guncel-durum-21072017-1673

06 Temmuz 2017 tarihli duyuru; http://kalid.org/haberler/haber/pansiyon-binamiz-hakkinda-ek-aciklama-06072017-1671

03 Temmuz 2017 tarihli duyuru; http://kalid.org/haberler/haber/pansiyon-binamiz-hakkinda-aciklama-03072017-1672

Süreçte kişisel olarak yer almak istiyorum. Ne yapabilirim? 

bilgi@kalid.org adresine hangi konuda yardımcı olabileceğinize ve uzmanlık alanınıza dair bir e-posta göndermeniz durumunda sizlerle irtibata geçeceğiz.