Kadıköy Maarif Koleji ve
Anadolu Lisesi Mezunlar Derneği

Pansiyon Projesi KALİD-KALEV Bağış Kampanyası ile ilgili açıklama

Yatılı Martılarımıza kanat geriyoruz. Martılar yuvalarında kalacak.

Aramıza bu yıl katılacak Martılarla yatılı geleneği devam edecek…

 

Bildiğiniz üzere, 1968 yılında yapılmış olan pansiyon binamız, deprem riski, fiziki yetersizlikler, altyapı eksikleri gibi nedenlerle hazırlanan teknik rapor ve MEB kararı ile yenilenecek. Her anlamda modern bir altyapıya ve güvenliğe sahip olacak şekilde bir inşaat kalitesiyle, ihtiyaçlara cevap verecek şekilde "yeniden ve aynı yerde" yapılacak olan Pansiyon binamızın inşaatına kısa süre içerisinde başlanması ve kısa süre içerisinde tamamlanması hedeflendi; MEB ve proje ekibince, tüm bu sürecin yaklaşık 1,5 yıl süreceği öngörülüyor.

 

Pansiyon binasının yıkım ve yeniden yapımının finansmanı İstanbul Proje Koordinasyon Biriminin (İPKB) projesi çerçevesinde Dünya Bankası'nca sağlanacak. Bu bağlamda ihale, proje ve inşaat süreçlerini MEB denetim ve koordinasyonunda İPKB yürütecek.

 

Pansiyon binamız standart bir "tip pansiyon" olmayacak. Binanın orjinal projelerini de ilgili makamlarla paylaştık. Anıt nitelikli ağaç rölöveleri ve binanın tarihi özellikleri de dahil olmak üzere en ince detaylara kadar pansiyon binamızın tarihsel bütünlüğünü ve anılarımızdaki yerini koruması yönünde hassasiyetlerimiz ve ihtiyaçlar süreç boyunca göz önüne alınacak.

 

Yenilenme sürecinde en önemli konu; mevcut ve bu sene okulumuzu şehir dışından kazanacak yatılı kardeşlerimizin gruplar olarak muhtelif diğer okulların pansiyonlarına dağıtılmalarının oluşturacağı başta güvenlik olmak üzere sakınca ve kaygılar.

 

Bu nedenle kardeşlerimizin okulumuz içerisinde barınacakları modern prefabrik yapıların (yatakhane, yemekhane, etüd alanları ve diğer ortak sosyal alanlar), altyapı çalışmalarının ve tüm ihtiyaçlarının camiamıza yakışır şekilde sağlanması yani Martıların yuvada kalmaları için bu geçici yaşam alanının biz mezunların ve velilerin bağışları ile yapılması teklifimiz Milli Eğitim tarafından kabul edildi. Kadıköy Belediyesi de bu süreçte sorumluluk üstlenecek ve çalışmalara destek olacak.

 

Proje maliyeti tüm detaylar dahil olmak üzere 2 milyon TL olarak öngörülüyor. Yatılı ve gündüzlü öğrencilerimizin velilerinden oluşan 250 kişilik bir grup kısa zamanda 600 bin TL bağış miktarına ulaşmış durumda.

 

Biz mezunlar da yatılı genç martılara sahip çıkıyor ve onları yuvalarından ayırmamak için KALİD ve KALEV olarak bir bağış kampanyası başlatıyoruz.

 

Genç martılarımızın pansiyon yapım sürecinde yuvalarında kalmaları için onlara kanat geriyoruz!

 

Şimdi yatılı kardeşlerimizin yanında olma zamanı… Kardeşlerimiz desteğimizi bekliyor!

 

Pansiyon projesi bağış kampanyası hesap bilgileri:

 

Bağış yaparken açıklama kısmına “pansiyon bağışı” yazılmasını önemle rica ederiz.

 

Kadıköy Anadolu Lisesi Eğitim Vakfı

Garanti Bankası Kadıköy Şubesi

IBAN TR41 0006 2000 0880 0006 2933 88

 

Sık Sorulan Sorular http://kalid.org/sayfalar/sayfa/pansiyon-binasi-bagis-kampanyasi-ile-ilgili-sik-sorulan-sorular-12

 

Gelişmelerle ilgili kronolojik bilgi akışı için; 

03 Temmuz 2017 tarihli duyuru; http://kalid.org/haberler/haber/pansiyon-binamiz-hakkinda-aciklama-03072017-1672

06 Temmuz 2017 tarihli duyuru; http://kalid.org/haberler/haber/pansiyon-binamiz-hakkinda-ek-aciklama-06072017-1671

21 Temmuz 2017 tarihli duyuru; http://kalid.org/haberler/haber/pansiyon-binamiz-ile-ilgili-guncel-durum-21072017-1673